Ułatwienia dostępu

Refereat Gospodarki Odpadami

STAWKI I OPŁATY DLA NIERUCHOMOŚCI ZAMIESZKAŁYCH OD 1 LUTEGO 2025 R.

4 zł

zł/miesiąc

częściowe zwolnienie z opłaty od każdego mieszkańca w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, na których prowadzona jest obowiązkowa segregacja odpadów i posiadających przydomowy kompostownik w którym są kompostowane bioodpady.

30 zł

zł/miesiąc

od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, na której prowadzona jest obowiązkowa segregacja odpadów,

120,00 zł

zł/miesiąc

w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku segregacji odpadów komunalnych, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie określona w drodze decyzji, stosując stawkę podwyższoną stanowiącą czterokrotność stawki podstawowej od każdego mieszkańca.

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi można uiszczać na nr konta Gminy Nowogard:
33 1240 3927 1111 0010 4964 3858

lub osobiście w kasie Urzędu Miejskiego w Nowogardzie - Plac Wolności 5.

RGO - kontakt

Referat Gospodarki Odpadami

Pl. Wolności 5, 72-200 Nowogard

ZUK - kontakt

Podmiotem odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych jest Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Nowogardzie mieszcząca się przy ul. 15 Lutego 14 c. Wszelkie skargi, zażalenia czy informacje można zgłaszać do pracowników ZUK pod numerami telefonów:

  • 91 39 21 322
  • 91 39 21 582

PSZOK - kontakt

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców gminy Nowogard mieści się w Słajsinie 30, 72-200 Nowogard w RZGO

Czynny od poniedziałku do piątku

w godzinach 8:00 - 14:30

Przyjmowane są tam następujące rodzaje odpadów

Od 1 stycznia 2025 roku zniszczone ubrania, buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane.
Jest to wynik wdrożenia przepisów dyrektywy 2008/98/WE, które obowiązują w całej Polsce i mają na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie w duchu recyklingu.

W ramach tych zmian, ubrania i inne tekstylia są nową frakcją odpadów, co oznacza, że każdy z nas jest zobowiązany do oddzielania tych materiałów od reszty odpadów komunalnych.

Nowa kategoria odpadowa obejmie szeroki wachlarz produktów, m.in.:

  • ubrania – odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna, skarpetki;
  • tkaniny domowe – pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony;
  • akcesoria tekstylne – szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne;
  • buty – obuwie wszelkiego rodzaju,

Nie oznacza to że będzie kolejny kolorowy worek na nową frakcję odpadów. Zużytą odzież/tekstylia należy oddawać do PSZOK.

Co ważne, zużytą odzież/tekstylia stanowiące nową, odrębną frakcję odpadów, nie można już jak dotychczas, wrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Łamanie tej zasady będzie podstawą do naliczenia wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z niestosowaniem zasad segregacji odpadów!

Pamiętaj!

  • Od stycznia 2025 roku ubrania/tekstylia nie mogą być wyrzucane do kosza na odpady zmieszane.
  • Jeśli ubrania/tekstylia nie są zniszczone, można przekazać je potrzebującym. Dzięki temu zalegające nam w szafie rzeczy komuś się przydadzą.
  • Resztę należy dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanym w miejscowości Słajsino, na terenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami.

kartonCoraz lepiej radzimy sobie z segregacją odpadów. Niestety, często zapominamy o odkręcaniu nakrętek, opróżnianiu opakowań czy zgniataniu butelek i kartonów.
Przepełnione pojemniki sprawiają, że odpady stawiane są obok nich, co szpeci naszą gminę. Czasami jednak sami stwarzamy ten problem wypełniając śmietniki… powietrzem. Tak, tak, powietrzem. Bo jak inaczej nazwać wrzucenie zakręconej butelki z tworzywa sztucznego czy kartonów po mleku lub napoju do żółtego pojemnika przed ich zgnieceniem?
Jedna taka butelka zajmuje tyle miejsca ile kilka wcześniej zgniecionych. Podobna sytuacja jest w przypadku pojemników na papier, gdzie rozłożony karton po sprzęcie elektronicznym może wypełnić niemal połowę przestrzeni przeznaczonej na odpady. Dlatego warto przed wrzuceniem złożyć czy zgnieść karton po zakupionym produkcie czy odebranej przesyłce. Przecież to nie wymaga prawie żadnego wysiłku. Dwa ruchy dłońmi czy kilka ruchów nogą sprawią, że śmieci będzie kilka razy mniej, pojemniki będą wystarczały na dłużej i skończy się mało przyjemny widok koszy obłożonych workami z odpadami.
Być może nie wszyscy o tym wiedzą, że przy tej okazji można wpisać na swoje konto dobry uczynek. Zakrętki od butelek czy kartonów są zbierane w ramach akcji charytatywnych mających na celu pomoc, najczęściej najmłodszym. Jeden z takich pojemników znajduje się przy wejściu na miejskie kąpielisko.
Dlatego jeszcze raz apelujemy: zgniatajmy butelki i kartony.

Referat Gospodarki Odpadami

pszok

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców gminy Nowogard mieści się w Słajsinie 30, w tamtejszym Regionalnym Zakładzie Gospodarowania Odpadami.

PSZOK czynny jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 14.30. Przyjmowane są tam następujące rodzaje odpadów:

  1. kompletne zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (telewizory, monitory komputerowe, odbiorniki radiowe, odtwarzacze video, DVD, CD oraz odtwarzacze kaset magnetofonowych, sprzęt AGD itp.);
  2. zużyte lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć (świetlówki, termometry);
  3. urządzenia zawierające freony (chłodziarki, zamrażarki, klimatyzatory freonowe);
  4. baterie i akumulatory;
  5. opakowania po farbach, klejach, żywicach, lepiszczach;
  6. drewno (ramy okienne i drzwiowe, palety, deski, skrzynki, trociny);
  7. szkło (okienne niezbrojone);
  8. tworzywa sztuczne (również ramy okienne);
  9. guma, opony samochodów osobowych – limit roczny 4 szt. na jeden samochód osobowy, po okazaniu dowodu rejestracyjnego;
  10. odpady wielkogabarytowe (meble, kanapy, fotele, szafki);
  11. opakowania z papieru i tektury (kartony);
  12. opakowania z tworzyw sztucznych (butelki typu PET, baniaki, skrzynki);
  13. opakowania z metalu (puszki);
  14. opakowania ze szkła (butelki, słoiki, stłuczka szklana);
  15. odpady budowlane i rozbiórkowe z remontów prowadzonych samodzielni - limit roczny 1500 kg (+/- 15 %) na gospodarstwo domowe;
  16. papa odpadowa – limit roczny 0,5 m3 na gospodarstwo domowe,
  17. odpady zielone (trawa, liście, gałęzie);
  18. folia bezbarwna, kolorowa;
  19. styropian;
  20. kable;
  21. popiół;
  22. metale, puszki aluminiowe, stalowe;
  23. opakowania wielomateriałowe typu tetra-pak;
  24. odzież, tekstylia;
  25. odpady biodegradowalne (w workach).
  26. przeterminowanych leków i chemikaliów,
  27. odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek.

Adres

Urząd Miejski w Nowogardzie
Plac Wolności 1
72-200 Nowogard
Zachodniopomorskie

Kontakt

BOI - tel. 91 39 26 200

Burmistrz

  • Burmistrz Nowogardu Michał Wiatr
  • I zastępca burmistrza Bogumił Gała
  • II zastępca burmistrza Michał Krata