Debata oświatowa
3 kwietnia 2024 roku, z inicjatywy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Stanisławy Jakubczak , odbyła się debata oświatowa z udziałem Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli oraz  przedstawicieli szkół z terenu gminy Nowogard a także innych zaproszonych gości z ościennych gmin. Omówiono na niej takie tematy, jak zmiany w systemie nauczania w świetle nowych przepisów i podsumowano współpracę ZNP z samorządem.
Związek Nauczycielstwa Polskiego na przestrzeni 5 lat owocnie współpracował z samorządem Gminy Nowogard. Na tej płaszczyźnie uzgodniono aktualizacje płacowe do regulaminu wynagradzania nauczycieli w formie dodatków dla nauczycieli oraz dla pracowników  administracji i obsługi. Były to:

1. podniesienie dodatku za wychowawstwo z 300 zł do 700 zł
2. dodatki motywacyjne dla nauczycieli z 7% do 10%
3. dodatki funkcyjne dla wicedyrektorów z 600 zł na 1800 zł
4. dodatki funkcyjne dla dyrektorów  do kwoty 4500 zł
5.Podniesienie poborów dla pracowników  administracji i obsługi o 600 zł powyżej płacy minimalnej.

-„Jestem dumny z naszej oświaty, dlatego z miłą chęcią skutecznie walczyliśmy z niektórymi radnymi o podwyżki dla dyrektorów szkół i przedszkoli. Podwyżki dostali również nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie stażu i pracownicy administracji. I to nie koniec podwyżek, bo niebawem planujemy kolejne” - zapewnił Robert Czapla.

- "Praca z Panem w roli burmistrza i Pana zespołem jest niezwykle budującym doświadczeniem. Dzięki Pana postawie i inicjatywie dyrektorzy i nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni zostali docenieni i uznani jako doświadczeni i kompetentni fachowcy oświaty, co zaowocowało znaczącym podniesieniem dodatków funkcyjnych, motywacyjnych oraz wzrostem podstawy wynagrodzenia. Niech działalność na rzecz mieszkańców przynosi Panu osobistą satysfakcję oraz spotyka się ze społecznym uznaniem" - mówiła Stanisława Jakubczak, prezes nowogardzkiego oddziału ZNP.

Paweł Botarski