Fundusze pozyskane przez Burmistrza Nowogardu

W związku z licznymi pytaniami płynącymi od Państwa dotyczącymi pozyskanych środków zewnętrznych, poniżej będziemy na bieżąco informować Państwa o dofinansowaniach na inwestycje prowadzone w gminie Nowogard.

ilość pozyskanych środków w latach 2014-2019
20 691 989,00 zł

barszczNa polecenie Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli, corocznie przeprowadzana jest akcja likwidacji i ograniczenia występowania na terenie gminy barszczu Sosnowskiego.

Roślina ta jest niebezpieczna dla zdrowia, dlatego w kontakcie z nią należy zachować szczególną ostrożność i unikać zetknięcia skóry z sokiem z jej liści czy pędów – przypomina burmistrz. Roślina jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia. Powoduje także degradację środowiska przyrodniczego.

 Na terenie gminy, barszcz Sosnowskiego występuje na ponad 550 arach, największe jego skupiska występują w okolicy wsi Długołęka. W związku z inwazyjnością i zagrożeniem jakie może stanowić, burmistrz Robert Czapla złożył wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)w Szczecinie, o dofinansowanie wykonania oprysków i mechanicznego usunięcia tych roślin.

 Planuje się, że usuwanie roślin rozpocznie się 24 maja a zakończy 31 lipca br. Całkowity koszt akcji, to 13 687 zł. Wnioskowana kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW wynosi 10 265 zł. (BS)