Co jakiś czas pojawiają się pojedyncze sygnały o „bezpańskich" psach na terenie naszej gminy.

bezpanskieNależy pamiętać, że zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy", to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela lub faktycznie porzucone przez bezdusznych opiekunów.
Z uzyskanych informacji i obserwacji wynika, iż w większości przypadków psy zgłaszane do odbioru nie są bezpańskie. Są to psy, które oddaliły się z okolicznych domów przez nierozwagę swoich właścicieli. Zdarza się to często w okresie godowym zwierząt.
Czynnikiem wskazującym na „bezpańskość" czy „bezdomność" psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Wówczas watahy psów potrafią „pilnować" nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia, albo i dłużej. Niewskazane jest jakiekolwiek dokarmianie wałęsających się psów.

Osoby, które zauważyły w pobliżu swojej posesji wałęsającego się psa nie powinny zamykać go na terenie swojej nieruchomości. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że psy nie będą wracać do swoich posesji. Zwierzę - o ile nie będzie dokarmiane - w końcu samo opuści posesję i wróci do swojego właściciela. Pamiętajmy, aby nie odbierać psu szansy powrotu do domu!
Jak zgłosić bezdomne zwierzę?

  • W kwestii dotyczącej wyprowadzania oraz utrzymywania psów w sposób bezpieczny dla osób trzecich oraz innych zwierząt, a także sprzątania psich odchodów przez ich właścicieli kompetentnym do udzielenia odpowiedzi jest Komisariat Policji w Nowogardzie, albowiem powyższe sytuacje kwalifikowane są jako wykroczenia przeciwko obowiązującemu prawu. W przypadku wypuszczania psów bez dozoru należy powiadomić o tym fakcie dyżurnego policji lub dzielnicowego.
  • W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, iż zwierzę jest bezpańskie i jednocześnie jest spełniony jeden z warunków:

a) zwierzę zagraża bezpieczeństwu mieszkańców (np. gdy jest agresywne),
b) zwierzę jest ranne,
c) został znaleziony „ślepy miot" bez matki zwierząt,

  • należy bezzwłocznie taki fakt zgłosić do: Urzędu Gminy w Nowogardzie - w godzinach pracy urzędu pod nr tel. 91 39 26 239, 91 39 26 200, a poza godzinami pracy urzędu można powiadomić Komisariat Policji w Nowogardzie – tel. 91 57 92 311
  • Przekazując zgłoszenie do Urzędu Gminy, Posterunku Policji lub do sołtysa należy podać:

            - swoje dane osobowe,

            - miejsce przebywania zwierzęcia,

            - nr telefonu kontaktowego.

Po takim zgłoszeniu Urząd Gminy podejmie interwencję dotyczącą wyłapania zwierzęcia.
Odławianie zwierząt odbywa się w sposób doraźny. Na terenie gminy Nowogard usługi te świadczą firmy „AnimalVet" z Nowogardu oraz „Animal Control" z Polic. Odłowione zwierzęta trafiają do schroniska dla zwierząt w Sosnowicach, gm. Golczewo. W ostatnim kwartale przyjęto 12 zgłoszeń o bezdomnych psach, w wyniku których zlecono ich odłowienie i umieszczenie w schronisku dla zwierząt.
Prosimy mieszkańców gminy Nowogard o skuteczne zabezpieczenie furtek, bram i ogrodzeń posesji, tak by zwierzęta, głównie psy nie mogły jej opuszczać bez wiedzy właściciela. Przypominamy, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, podlega karze grzywny do 250 złotych".
Należy pamiętać, że osoba przyjmująca psa do swojego domu, zapewniająca mu opiekę i wyżywienie staje się jego właścicielem. Nie można zapominać także o tym, że w większości przypadków „wałęsające się psy" mają właścicieli, jednak szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym zapewniono im wyżywienie.

Piotr Suchy