ul Żeromskiego
Czasami trudno jest zrozumieć działania radnych Rady Miejskiej w Nowogardzie. Niby są za daną inwestycją, a działają wbrew swym słowom. Kiedy burmistrz przedstawia projekt uchwały, zabezpieczający w budżecie pieniądze na daną inwestycję, to radni ją blokują, bo nie zgadzają się z tą propozycją. Gdy burmistrz proponuje radnym, aby sami wskazali źródło sfinansowania danej inwestycji, ci umywają ręce i domagają się, aby burmistrz zrobił to za nich. Czy po raz kolejny radni … są bezradni?

Jak już pisaliśmy, 4 maja br., odbyło się spotkanie, na które burmistrz Robert Czapla zaprosił przedstawicieli klubów Rady Miejskiej w Nowogardzie, aby wspólnie ustalić dalsze działania, zmierzające do zabezpieczenia wkładu własnego gminy do realizacji inwestycji pn. Przebudowa ulicy Żeromskiego w Nowogardzie. Na spotkanie ostatecznie przybył tylko radny Marcin Wolny, przedstawiciel klubu Nowej Lewicy. Radny Marcin Nieradka z PiS miał brać udział w spotkaniu, ale na nie nie dotarł. Radny Andrzej Kania tłumaczył się, że nie może być, ponieważ nie otrzymał upoważnienia do reprezentowania klubu Nowa na tym spotkaniu. Słowem Nowa-PiS „umyły ręce” i zrzuciły wszystko na innych. 

Bycie radnym to również podejmowanie trudnych decyzji, czasami nawet wbrew wcześniejszemu stanowisku, z myślą o mieszkańcach. 

Na spotkanie przybył burmistrz Rober Czapla, skarbnik Marcin Marchewka i zastępca kierownika wydziału GKMiOŚ Wojciech Szponar, no i wspomniany już radny Marcin Wolny. Podczas spotkania burmistrz planował z przedstawicielami klubów poruszyć kwestie przebudowy ul. Stefana Żeromskiego i co za tym idzie, zabezpieczenia środków finansowych na ten cel. Niestety nieobecność szefów klubów Rady Miejskiej w Nowogardzie spowodowała, że żadne decyzje nie zostały powzięte.

Burmistrz zdecydował, że zwróci się z tą sprawą do radnych z Komisji Finansowo-Gospodarczej, na czele której stoi radny Andrzej Kania, aby to oni zdecydowali, z których inwestycji należy zrezygnować, a pieniądze przesunąć na realizację remontu ulicy Żeromskiego. Radnym dostarczona została, zgodnie z ich prośbą, lista wszystkich inwestycji i stanem ich realizacji.

Dodatkowo zostało przygotowane przez Skarbnika zestawienie zadań, z których można przenieść środki na realizację ul. Żeromskiego. Jednak radni nie zdecydowali się na wskazanie tych inwestycji. Wykorzystali zaś chwilową nieobecność zastępcy burmistrza, który musiał wyjść na kilka minut. Radni aby sprawę zamknąć stwierdzili, że brak przedstawiciela Urzędu Miejskiego uniemożliwił im rozmowę i podjęcie decyzji pomimo tego, iż dalej w komisji uczestniczyli kierownicy wydziałów urzędu. Dlaczego radni boją się podjąć decyzje? A są przecież wśród nich ci, którzy startowali na fotel Burmistrza Nowogardu lub noszą się z taką myślą. Jeżeli dziś nie chcą podejmować decyzji dla dobra nas mieszkańców, to jak by się zachowali, gdyby mieli władzę burmistrza? Schowali by głowę w piasek? Jak strusie? Gdy burmistrz wskazuje propozycje, to radni je przekreślają. Gdy burmistrz proponuje, aby to radni wskazali propozycje, ci uciekają od podejmowania decyzji. 

Sprawa dotyczy remontu ulicy Żeromskiego. Przypomnijmy w czym rzecz.

Starostwo Powiatowe w 2021 roku złożyło wniosek do Wojewody o dofinansowanie przebudowy ulicy Żeromskiego. W 2022 roku Urząd Wojewódzki w Szczecinie ogłosił listę zadań rekomendowanych do dofinansowania w tym zadanie „Przebudowa dróg i chodników ulicy Żeromskiego w Nowogardzie” w kwocie prawie 1,5 miliona zł co stanowi 50% przewidzianych wydatków na to zadanie w 2021.

Starosta Goleniowski Tomasz Stanisławski zwrócił się pismem w dniu 9 marca 2022 roku do Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli o przekazanie kompletu aktualnej dokumentacji technicznej wraz z kopią zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, przekazania aktualnych kosztorysów inwestorskich i opracowanie porozumienia w którym zagwarantowane zostaną środki na realizację ww. zadania w wysokości pozwalającej przeprowadzić roboty budowlane wraz z ew. robotami dodatkowymi.

16 marca 2022 roku Starostwo otrzymało od Gminy komplet dokumentów wraz z deklaracją planowanego udziału finansowego gminy w realizacji niniejszego zadania w kwocie 25% całkowitej wartości inwestycji. Pozostałe 25% miał pokryć Powiat Goleniowski oraz 50% dofinansowania w kwocie 1,5 miliona zł miały pochodzić od Wojewody.

4 kwietnia br. Gmina otrzymała pismo z Powiatu Goleniowskiego, że jednak Powiat po posiedzeniu Zarządu Powiatu Goleniowskiego w dniu 24 marca, wycofał się z finansowania tegoż zadania ze względu na inne wydatki, zostawiając Gminie Nowogard możliwość realizowania zadania, jeśli pokryje cały wkład własny w tym projekcie. Aktualna sytuacja na rynku budowlanych jasno wskazuje, iż gmina powinna się przygotować budżetowo na zdecydowane zwiększenie wartości zadania. Jednak burmistrzowi Robertowi Czapli zależy na tym, aby doszło do realizacji tej inwestycji. Pierwsze prace przy ulicy Żeromskiego rozpoczęły się już w roku 2013 – od budowy parkingu przy zbiegu ulicy 15 Lutego, następny był parking przy Szkole Podstawowej nr 2.  W roku 2018 gmina samodzielnie wyremontowała odcinek ulicy Żeromskiego, pomiędzy ulicami Bohaterów Warszawy a ulicą Poniatowskiego. Odcinek wyremontowany ma długość około 225 metrów. Ma on nową nawierzchnię jezdni, chodnik obustronny z kostki betonowej, wybudowaną kanalizację deszczową, nowe oznakowanie pionowe i poziome oraz zagospodarowane tereny zielone. 

Planowana więc inwestycja od ul. Poniatowskiego do Cmentarza sprawi, że ulica Żeromskiego na całej swej długości będzie nowa.

Gmina oczekiwała na stanowisko Komisji Finansowo Gospodarczej Rady Miejskiej, ale jak się mówi wśród młodzieży – „cykor kogoś obleciał i spękali”. Należy podkreślić, że Rada Miejska uchwalając budżet nie zabezpieczyła wystarczających środków w formie rezerw do realizacji nowych zadań w budżecie, co oznacza że w takim przypadku należy rezygnować z innych inwestycji gminy na rzecz ul. Żeromskiego (która otrzymała dofinansowanie od Wojewody). W przeciwnym wypadku środki przepadną a ul. Żeromskiego nie zostanie przebudowana. Zgodnie z zwartą umową pomiędzy Powiatem a Wojewodą rozpoczęcie inwestycji musi nastąpić do 24.05. br.(czyli do najbliższej środy) a więc Radni mają czas do tego dnia. W przeciwnym wypadku zadanie z winy radnych nie zostanie zrealizowane. Należy podkreślić, że na realizację tego zdania jest zgoda Wojewody, Starosty i Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli. Pozostało tylko podjecie decyzji przez Radę Miejską w Nowogardzie i to na nich, a dokładnie na koalicji większościowej PIS-NOWA, spoczywa ciężar odpowiedzialności za przyszłość tej inwestycji.   Mamy nadzieję, że w poniedziałek, podczas sesji o godzinie 18.00, radni nie będą się bali podjęcia decyzji i ostatecznie Rada Miejska w Nowogardzie zdecyduje w sprawie dalszego działania zmierzającego do przebudowy ul. Żeromskiego.

Piotr Suchy