Tak dużej inwestycji polegającej na wymianie oświetlenia ulicznego w Nowogardzie nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy. Wielka inwestycja, która wystartuje już w 2021 roku to efekt starań burmistrza Roberta Czapli w celu pozyskania nisko oprocentowanej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Dofinansowanie jest w formie pożyczki na bardzo preferencyjnych warunkach, z niskim oprocentowaniem na poziomie 1%, a w dodatku 10% całej kwoty jest umarzalna, to znaczy, że Gmina dostaje ponad 150 tys. zł w prezencie. Aby uzyskać takie dofinansowanie radni musieli podjąć stosowne uchwały podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Czasu było niewiele, aby nie stracić przyznanych środków trzeba było szybko zająć się tematem. Podczas sesji burmistrz Robert Czapla szczegółowo opowiedział radnym o tej inwestycji która jak podkreślił jest niezbędna. Oświetlenie miasta polega głównie na starych, montowanych w latach 70-80 lampach, których oprawy się psują, przewody się topią ze starości, tworzą się zwarcia w łączach biegnących pod ziemią.

 

Nocą w mieście panują egipskie ciemności, a w dzień, ku zdziwieniu mieszkańców lampy się świecą. Świecą się ponieważ serwis, aby wykryć usterkę, musi zapalić oświetlenie w całym mieście, żeby naprawić pojawiające się awarie.
Bez wątpienia miasto potrzebuje nowego oświetlenia, wymiany starych opraw, słupów, całych lamp, przewodów, całej nowej infrastruktury, aby oświetlenie było niezawodne.
Wymiana oświetlenia w całym mieście jest droga i pracochłonna, najpierw należy ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na podstawie audytu, po wykonaniu projektu zgłoszeniowego, trzeba uzyskać zgodę ze Starostwa, następnie ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy który wykona wymiany lamp. Trzeba wziąć pod uwagę, że prace będą toczyć się nie tylko na powierzchni, ale też pod ziemią, trzeba wręcz rozkuć ziemię aby wymienić stare przewody. Sytuacja jest o tyle trudna, że Gmina nie jest właścicielem wszystkich lamp w mieście, część należy do spółki Enea. Lamp, które nie są własnością Gminy nie możemy na własną rękę wymienić. Natomiast jeśli chodzi o konserwację i naprawę, za wszystkie lampy i stan oświetlenia odpowiada Gmina.

 

W 2019 r. burmistrz Robert Czapla zlecił audyt energetyczny, który pokazał, że większość lamp jest do wymiany, część z nich już się nie nadaje do dalszej eksploatacji, część musi zostać naprawiona, muszą być wymienione główne elementy. Dzięki audytowi udało się zidentyfikować te miejsca, które są punktami newralgicznymi i muszą być wymienione jako pierwsze.
Jak pokazuje to mapa, miejsca te rozsiane są po całym mieście.

Nowe oświetlenia będzie na ulicach: Generała Bema, Norwida, Staszica, Wybickiego, Armii Krajowej, Roosevelta, Rataja, Grota Roweckiego, Głowackiego, Racławicka, Kosynierów, Tadeusza Kościuszki, Zamkowa, Kowalska, Warszawska, 5Marca, Plac Ofiar Katynia, Stolarska, Blacharska, Plac Szarych Szeregów, Szkolna, Promenady, Teren nad Jeziorem Nowogardzkim, Wojska Polskiego, Smużyny, Plac Wolności, Lutyków, Osiedlowa, Zielona, Pileckiego, Waryńskiego, Fabryczna, 3 maja, Rampa przy PKP, Warszawska, 700 lecia, Bohaterów Warszawy, Radosława, Jana Pawła II, Krótka, Łąkowa, Racibora, Poniatowskiego, Cmenrtarna, Ogrodowa.

Skąd wziąć na to pieniądze?
Burmistrz Robert Czapla znalazł źródło sfinansowania wymiany oświetlenia w Nowogardzie w nowym programie “Sowa” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jest to program pionierski, który pozwoli na wymianę infrastruktury oświetlenia w naszym mieście. Wymiana będzie podzielona na etapy, w pierwszym etapie wymienione będą lampy, które są na wyczerpaniu i powodują najczęściej uciążliwe usterki. Już w sierpniu 2019 roku Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie z programu “Sowa”, przez prawie półtora roku trwały negocjacje warunków programu z NFOŚiGW, weryfikacja audytu, przeglądy techniczne, uzupełnianie dokumentacji. Dopiero 19 listopada 2020 r. Gmina zakończyła żmudne negocjacje i wygląda na to, udało się pozyskać środki zewnętrzne na tą inwestycję.
Mowa tutaj o sporych pieniądzach, dofinansowanie to kwota 1 mln 547 tys. zł. Za taką kwotę można wymienić 687 lamp w całym mieście, wraz z szafkami oświetleniowymi automatycznie sterowanymi i głównymi przewodami.

Przystępując do programu burmistrz wychodzi na przeciw potrzebom mieszkańców, nie tylko zwiększając majątek Gminy, inwestując w infrastrukturę Gminy, poprawiając bezpieczeństwo w mieście ale też generując oszczędności. Nowy system oświetlenia ma być proekologiczny, dzięki automatycznemu sterowaniu większe natężenie światła będzie w godzinach, kiedy ruch uliczny i pieszy jest wzmożony i słabsze natężenie światła w godzinach kiedy ruch jest minimalny. Lampy nie będą świeciły pełną mocą całą noc, co pozwoli zaoszczędzić na opłatach za prąd. Nowe oprawy mają być ustawione pod odpowiednim kątem, tak aby światło skierowane było na drogę, a nie było rozproszone na boki. Nowe lampy maja być nowoczesne, ledowe, energooszczędne, trwalsze i, co ważne, na gwarancji. Dzięki nowym technologiom uda się zaoszczędzić pieniądze, dzięki czemu spłata pożyczki w kolejnych latach nie będzie dla Gminy obciążeniem. Ponieważ program i inwestycja nie wymagają angażowania środków własnych, nie trzeba będzie rezygnować z innych inwestycji potrzebnych Gminie.

Marcin Gręda