2020 03 11 baner

Festiwal Filmowy, Mirosława Górecka i Narodowe Czytanie w naszej bibliotece
Integracja Ty i Ja

W piątek 6 września filmem pt. „W czyimś łóżku” Miejska Biblioteka w Nowogardzie zakończyła 16. Edycję Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”.

Festiwal ten od 16 lat łączy sztukę filmową z tematem niepełnosprawności. Na finał festiwalu, który odbywa się w Koszalinie, zapraszani są niepełnosprawni goście: artyści, dziennikarze, sportowcy, podróżnicy. Przedsięwzięcie ma bardzo ważny wydźwięk społeczny, ponieważ uczy dostrzegania wokół nas osób niepełnosprawnych oraz zauważania ich potrzeb w życiu codziennym.

W Nowogardzkiej bibliotece, w festiwalu, wzięło udział ponad 100 osób. Po każdym z filmów między uczestnikami nawiązywała się ciekawa dyskusja na temat aspektów niepełnosprawności, emocji i uczuć jakie towarzyszyły im w trakcie oglądania filmu.

 

Mirosława Górecka

6 września o godz. 17:00 gościliśmy w naszej bibliotece pisarkę z Łobza – Panią Mirosławę Górecką. Tym razem spotkanie z autorką było poświęcone jej najnowszej książce, która ukazała się w tym roku, pt. „Ulicami Miasta. Łobez w latach 1945-70”

Jest to swoista opowieść, dzięki której można podróżować dawnymi ulicami Łobza (kiedyś Łobeza). Do każdej z nich przypisana jest anegdota, opowieść, którą Pani Mirosława pamięta osobiście bądź zebrała od ludzi związanych z miastem. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję przeczytać fragmenty książki. Oddawały one całą istotę utworu. Nie brakowało w nich humoru, ale także twardych faktów na temat przeszłości miasta.

Po przedstawieniu swojej najnowszej książki Pani Mirosława chętnie rozmawiała ze swoimi sympatykami o swoich najbliższych planach pisarskich. Każdy mógł również uzyskać autograf pisarki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Narodowe Czytanie

7 września 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Nowogardzie odbyła się 8 edycja Narodowego Czytania. Lekturą zarekomendowaną przez parę prezydencką w tym roku zostały Nowele Polskie m.in. „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dym” autorstwa Marii Konopnickiej czy „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej.  

O godz. 10:00 spotkanie zainaugurowała dyrektor MBP - Aneta Wysoszyńska witając wszystkich przybyłych gości. Następnie rozpoczęło się czytanie. Jako pierwszą nowelę wybrano „Mój ojciec wstępuje do strażaków” którą odczytał Stanisław Heropolitański w duecie z Bożeną Kaczak. Następną nowelą była „Katarynka” którą odczytali: Cezary Komisarz, Dorota Maślana, Kazimiera Fecak, Krzysztof Gołębiowski, Elżbieta Rafińska. Na zakończenie oficjalnej części spotkania odczytano „Dym”. W tytułowe role wcielili się: Bożena Kaczak, gen. Zdzisław Goral oraz Małgorzata Martyniuk. Pomiędzy odczytami zebranym gościom przygrywał Ryszard Zagórski. Następnie dyrektor zaprosiła wszystkich czytelników na kawę oraz słodką niespodziankę - tort. Po przerwie dyrektor MBP – Aneta Wysoszyńska zachęcała zebranych gości do głośnego czytania. Jako ostatnia wystąpiła mieszkanka nowogardzkiego Domu Pomocy Społecznej Danuta Strączek, która przeczytała fragment utworu "Dym" Marii Konopnickiej .

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Dziękujemy wszystkim za wspólne Narodowe Czytanie i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Dyrektor Biblioteki
Aneta Wysoszyńska