2020 03 11 baner

2019/08/09_Dozynki_Wolowiec
Zbliżają się dożynki gminne, które w tym roku odbędą się w Wołowcu.

Charakterystyczne świętowanie w ramach dożynek bazuje na szeregu zwyczajów, jakie zrodziły się jeszcze w czasach plemion bałtyckich i Słowian. Kiedyś na dożynki mówiono obrzynki, wieńcowe, okrężne, wyżynki. W rejonie śląskim z kolei posługiwano się określeniem żniwniok.

Najpierw dożynki odnosiły się do kultu roślin oraz drzew, a z czasem dopiero zaczęto je utożsamiać z rolnictwem. Współczesne dożynki, w dzisiejszym ich wymiarze, pojawiły się dopiero w szesnastym stuleciu, ponieważ wtedy zaczęły funkcjonować folwarczno-dworskie gospodarki. Święto dożynkowe zdecydowanie poświęcone jest rocznym zbiorom zbóż, to swego rodzaju podziękowanie za obfitość plonów.

Burmistrz Nowogardu Robert Czapla wraz z Adamem Orpelem, Sołtysem Wołowca, zapraszają mieszkańców gminy Nowogard na Gminne Dożynki 2019, które odbędą się na boisku w Wołowcu, w sobotę, 31 sierpnia br.

Szczegółowy program zostanie podany w najbliższym czasie.

Dożynki gminne to nie tylko samo święto, ale również czas przed świętowaniem, kiedy rozpoczynają się przygotowania do tego wydarzenia. A rozpoczyna się to od zgłoszenia kandydatury sołectwa na współorganizatora dożynek, a po jego wyborze rozpoczyna się planowanie. Tak było podobnie w przypadku tegorocznego miejsca świętowania.Piotr Suchy