images/2019/05/15_szpital/
We wtorek, 14 maja br. w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie burmistrz Robert Czapla spotkał się z przedstawicielami Powiatu Łobeskiego: starostą Renatą Kulik oraz wicestarostą Krzysztofem Gwoździem. Rozmawiano o potrzebie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dla Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Resku.

Przypomnijmy, że niespełna 2 lata temu, po rozmowach z przedstawicielami Powiatu Łobeskiego burmistrz Robert Czapla w oparciu o plany rozwoju nowogardzkiego szpitala podjął decyzję o przejęciu placówki w Resku.

Od tego czasu Szpital w Nowogardzie poszerzył swoją ofertę, nie tylko o świadczone w Resku usługi medycznej opieki stacjonarnej. Obecnie w szpitalu, który należy do najnowocześniejszych w regionie, funkcjonuje 6 specjalistycznych poradni oraz opieka świąteczna i niedzielna. W Resku przebywa około 80 pacjentów.

Jednak dla ok. 37 tysięcy mieszkańców Powiatu Łobeskiego korzystających z usług służby zdrowia konieczne było wyposażenie placówki w Resku w nowoczesny sprzęt rentgenowski. Starostwo Łobeskie i Gmina Resko zabezpieczyły na ten cel w środkach własnych stosowne kwoty (odpowiednio: 300 tys. zł i 400 tys. zł). Potrzebna była jeszcze akceptacja samorządu zarządzającego placówką, czyli Gminy Nowogard.

Po aprobacie burmistrza Roberta Czapli, wspomniane samorządy przekażą dotację na zakup specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu wchodzący w skład szpitala w Nowogardzie zakład leczniczy w Resku otrzyma warte kilkaset tysięcy złotych apartaty RTG i USG.

Z zabezpieczonych przez samorządy pieniędzy zostanie też wykonana pracownia RTG.

Pod koniec ubiegłego roku ze środków Gminy Nowogard w mobilny aparat RTG wyposażony został nowogardzki szpital. Teraz nadszedł czas na wyposażenie w podobny sprzęt Zakładu Leczniczego w Resku.

Podczas spotkania w ratuszu obecni byli też skarbnik Gminy Nowogard Marcin Marchewka, sekretarz Powiatu Łobeskiego Grzegorz Wasilewicz, radca prawny Starostwa Irena Skonecka oraz Wiesław Mały – inspektor ds. ochrony zdrowia ze Starostwa. Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowego w Nowogardzie reprezentował dyrektor Kazimierz Lembas.

Jak wielokrotnie podkreślał burmistrz Robert Czapla ważna jest dla niego jakość usług dla mieszkańców w zakresie służby zdrowia. Dotąd Gmina Nowogard zainwestowała ponad 20 mln złotych w rozbudowę szpitala. W najbliższym czasie ma być zrealizowany remont jego starszej części oraz laboratorium. (BS, fot. BS)