images/2019/03/26_przebudowa_linii/
W poniedziałek, 25 marca br. w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy linii napowietrznej 110 kV Recław, Golczewo, Nowogard, Maszewo. Cała przebudowa linii energetycznej realizowana jest w podziale na 3 części i przebiega na odcinku 63,8 kilometrów, z czego 24 km na obszarze Miasta i Gminy Nowogard.
Z przedstawicielami firmy “ELTEL networks”: kierującym projektem Przemysławem Puchtą i odpowiedzialnym za komunikację zewnętrzną, Markiem Rudnickim spotkał się Burmistrz Nowogardu Robert Czapla wraz z pracownikami Wydziału Godpodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska. Na spotkanie z reprezentantami firmy realizującej przebudowę, zostali również zaproszeni sołtysi z miejscowości, przez które przebiega linia energatyczna: Olchowa - Elżbieta Laskowska, Błotna - Danuta Nowak, Dąbrowy Nowogardzkiej - Zbigniew Florkowski, Karska - Jerzy Kubicki, Łęgna - Józef Włochowicz, Grabina - Agnieszka Paradowska, Wyszomierza - Andrzej Kania. Założeniem inwestycji jest poprawa zasilania gmin w energię i zapobieganie awariom prądu.

Przebudowa linii podyktowana jest też doświadczeniem związanym z awarią zasilania, która miała miejsce w kwietniu 2008 roku i na wiele godzin pozbawiła stolicę wojewówdztwa zachodniopomorskiego prądu, powodując znaczny paraliż Szczecina. Planowanie zakończenie inwestycji to grudzień 2022 roku.

Linia powstanie ze słupów ażurowych konstrukcji napowietrznej dostosowanych do warunków gruntowych i ukształtowania terenu. Jeśli chodzi o Nowogard i inne miejscowości, aktualnie istniejące linie będą rozbierane i budowne stopniowo. Jak zaznaczyli przedstawiciele firmy, podczas przebudowy na każdym jej etapie poszczególne gminy będą posiadały zasilanie energetyczne w liniach głównych. Nie będzie więc przerw w zasilaniu.

Linia energetyczna z założenia ma być przebudowywana po “śladzie” linii wybudowanej ponad 70 lat temu. Obecni na spotkaniu pytali o ewentualne szkody związane z realizacją inwestycji w obszarze dróg i na terenach pól uprawnych. Jak poinformowali przedstawiciele wykonawcy, w razie zaistnienia takich sytuacji wypacane będzie odszkodowanie. W przypadku dróg gminnych wykonawca zobligowany jest zapewnić przejezdność a w przypadku poczynienia szkód - do ich naprawy. Burmistrz Robert Czapla, zwrócił uwagę na uciążliwości dla mieszkańców związane ze zmianą organizacji ruchu. Zaznaczył, że w związku z licznymi remontami przeprowadzanymi w ostatnim czasie na terenie gminy, praktyką jest wpłata zabezpieczenia dokonywana przez wykonawcę na potrzeby bieżących napraw związanych z realizowaną na terenie gminy inwestycją. Burmistrz dodał, że gmina dba aby mieszkańcy nie odczuwali uciążliwości związanych z pogorszeniem stanu dróg gminnych, dlatego ich naprawy dokonywane są na bieżąco również w trakcie inwestycji zewnętrznych. Tym bardziej, że ciężki sprzęt używany przez firmy remontowe poważnie uszkadza drogi nie przystosowane do takich obciążeń. 

Na szczegółowe pytania mieszkańców odnośnie przebudowy linii energetycznej przedstawiciele wykonawcy odpowiedzą już w maju, na spotkaniu, podczas którego przedstawią projekty przebudowy. (BS, fot. BS/nws)