2018/03/23_Lekcja_WOS
W minionym tygodniu, we wtorek 20 marca br., na lekcję wiedzy o społeczeństwie (WOS), przybyli uczniowie I i III klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie wraz z nauczycielkami.

Tym razem wykładowcą był burmistrz Robert Czapla, który zapoznał młodzież ze strukturą i zadaniami władz samorządowych. Młodzi obywatele dowiedzieli się między innymi, na czym polega praca radnych, według jakich zasad są oni powoływani oraz jakie działania znajdują się w zakresie ich kompetencji. Uczniowie dowiedzieli się także, że w sali sesyjnej zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszej gminy.

Po krótkim zapoznaniu się z funkcjonowaniem organów samorządu, uczniowie mieli okazję, aby wczuć się w rolę radnych i poznać w praktyce przebieg obrad. Na początek przeprowadzone zostały wybory na przewodniczącego rady i jego zastępców. Przewodniczącym wybrana została Martyna Świderska, zaś wiceprzewodniczącymi zostały: Kinga Panek oraz Kornelia Augustyniak.

Następnie młodzież otrzymała do dyspozycji 20 mln zł budżetu na inwestycje, które musieli wspólnie zagospodarować.

Na początek tymczasowi młodzi radni głosowali nad przyznaniem sobie odpowiedniej wielkości diet. Podczas symulacji sesji rady miejskiej, młodzież jednak postanowiła zmniejszyć sobie diety aż o 80%, aby w ten sposób zwiększyć budżet inwestycyjny. Następnie przeszli do przegłosowania nad projektami uchwał m.in. w sprawie: zmiany oświetlenie na terenie całego miasta, budowy ścieżki dookoła jeziora, remontu placu Wolności, zwiększenia ilości miejsc parkingowych, ławek oraz śmietników, programu rekultywacji nowogardzkiego jeziora, darmowego internetu na terenie całego miasta, współfinansowania w formule 50/50 z powiatem następujących inwestycji: remont ulicy 15 Lutego, drogi na Wierzchy, do Krasnołęki oraz na odcinku Kursk-Dąbrowa. Pojawiła się również inwestycja rower miejski oraz zostały zabezpieczone pieniądze na zatrudnienie ogrodnika, który dbałby o teren położony między murem obronnym, a brzegiem jeziora.

„Radni” w głosowaniu odrzucili m.in. projekt budowy wodociągu z Kolonii Dąbrowa do Grabina, bo jak stwierdzili, inwestycja ta jest zbyt kosztowna, a służyłaby zdecydowanie zbyt małej liczbie mieszkańców. Nie przeszła także uchwała w sprawie budowy basenu, bo jak stwierdzili młodzi ludzie, na tę chwili naszej gminy nie stać na taką inwestycję, a ponadto są zdecydowanie pilniejsze inwestycje.

Młodzież już na samym początku obrad zorientowała się, że w samorządzie zawsze jedno zadanie jest realizowane kosztem innego. Uczniowie bardzo szybko określili priorytety i kierunku rozwoju, które będą służyły dobru całej wspólnoty mieszkańców gminy, a nie tylko lokalnej społeczności poszczególnych okręgów wyborczych. Młodzi „radni” współpracowali ze sobą i z listy zgłoszonych zadań zwrócili uwagę przede wszystkim na inwestycje, które przyniosą najkorzystniejszy wymiar dla ogółu społeczności. Wykazali się tym samym ogromnym profesjonalizmem, dojrzałością i odpowiedzialnością za podejmowane decyzje oraz działania.

***

Lekcja wiedzy o samorządzie miała na celu zapoznanie młodzieży ze strukturą i zadaniami władz lokalnych. Taka inicjatywa może także zachęcić w przyszłości młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz lokalnej społeczności i sprawić, aby aktywnie uczestniczyli w życiu publicznym i kulturalnym naszego miasta. (ps)