burmistrz Czapla1W dniu 5 kwietnia br., burmistrz Robert Czapla podpisał wniosek do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o dofinansowanie projektu pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej umożliwiająca rozdział sieci ogólnospławnej na sieć kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej w Nowogardzie” w wysokości 1 304 686 (85%). Są to kolejne środki zewnętrzne, które burmistrz stara się  pozyskać na potrzeby gminy Nowogard.

Koszt planowanej inwestycji to 1 534 924 zł.

mapa terenu realizacji inwestycjiJeżeli środki zostaną przyznane, uda się Gminie zrealizować ww. projekt, który dotyczy rozdziału sieci ogólnospławnej na sieć kanalizacji sanitarnej i sieć kanalizacji deszczowej od ul. Zielonej do Waryńskiego, co będzie stanowić znaczący krok w kierunku eliminacji jednego z głównych problemów w sferze gospodarki wodno-ściekowej, za jaki uważa się zjawisko występowania sieci ogólnospławnej na terenie całego Nowogardu.

Jaki jest na dzisiaj stan kanalizacji deszczowej?

W oparciu o wykonaną inwentaryzację kanalizacji deszczowej na terenie miasta Nowogard i wyszczególnionych zlewni wynika, że znaczna część kanalizacji deszczowej jest w złym stanie technicznym. Kolektory deszczowe są zamulone, włazy i pokrywy uszkodzone, a studzienki zasypane elementami stałymi, których migracja w głąb kanału powoduje zatory. Przy intensywnych opadach deszczu znacznie obniża się ich przepustowość, a wody roztopowe powodują podtopienia. Ponadto, wykazane w inwentaryzacji liczne połączenia rurociągów kanalizacji deszczowej i sanitarnej mają niekorzystny wpływ na działanie obu kanalizacji.

Dzięki pomyślnej realizacji inwestycji nastąpi znaczące ograniczenie dopływu wód deszczowych na oczyszczalnię ścieków, istotne obniżenie kosztów w gospodarce wodno-ściekowej oraz ograniczenie dopływu ścieków do Jeziora Nowogardzkiego.

Sieć kanalizacyjna Nowogardu w większości pochodzi sprzed II wojny światowej. Była to przede wszystkim kanalizacja burzowa, która w żaden sposób nie była przystosowana do pełnienia obecnej roli sieci ściekowej i sanitarnej.

Łyk historii

Poniemiecka sieć kanalizacyjna wybudowana została z cegieł czyli jest to zwykła betonówka, na którą w sposób destruktywny działa chemia zawarta w dzisiejszych ściekach sanitarnych. Powoduje ona kruszenie materiału, który pod ciśnieniem wody deszczowej ulegał wyrwaniu i wydostaniu się ścieków poza obręb kanałów. W latach 60-tych XX wieku rozpoczęto pierwsze prace związane z przebudową tego stanu rzeczy, który trwa po dzień dzisiejszy z przerwami. Największy problem istniał jednak zawsze na terenach wokół jeziora, które leżą niżej niż część zabudowana naszego miasta. Budowa sieci kanalizacyjnej, nawarstwienie materiału skalnego i odpadów organicznych doprowadzało do zmniejszenia średnicy kanałów, a przez to ich przepustowości. Dodatkowo duży i nagły opad deszczu powodował, że wody zalewały kanalizację ściekową, podnosiły ciśnienie wewnątrz kanałów i doprowadzały do wydostania się ścieków na zewnątrz i zalewania terenów powyżej włazów. Taką sytuację mieliśmy kiedyś przy placu Szarych Szeregów, gdzie kanałami spływały ścieki z ulic Kowalskiej, Stolarskiej, Wyszyńskiego, Blacharskiej i Szarych Szeregów, i tu się wszystkie kumulowały, i w dni deszczowe wypływały, zalewając tereny wokół boiska i ogródka jordanowskiego.

Dlatego już na początku swej pierwszej kadencji (2010 – 2014) burmistrz Robert Czapla postanowił ten stan rzeczy zmienić i rozpoczął prace związane z porządkowaniem kanalizacji deszczowej w rejonie jeziora. Budowa placu rekreacyjno-sportowego nad jeziorem, dała początek budowie nowej kanalizacji deszczowej, obejmującej plac Szarych Szeregów i ulice Blacharską oraz Wyszyńskiego. Prace tam się jednak nie zakończyły, lecz prowadzono dalsze prace w pasie przyjeziornym, oddzielając kanalizację ogólnospławną na sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Położono nowe rury z wykorzystaniem metody krakingu, polegającej na wprowadzeniu w istniejący przewód nowej rury, o odpowiedniej średnicy, niezależnie większej czy mniejszej od średnicy kanału istniejącego. Ogólnie za ponad 2,5 miliona złotych, w latach 2011-2014 został zmodernizowany odcinek od placu Szarych Szeregów do końca murów przy ul. Osiedlowej, ul. Promenady, ul. Wojska Polskiego oraz ulice: Blacharska, Stolarska i Wyszyńskiego. Dokonano rozdzielenia dotychczasowej sieci na deszczową i sanitarną w okolicach „Okrąglaka” i przy „Przystani”. Na wymienionych odcinkach położono nowe rury o odpowiedniej średnicy. Dodatkowo już na wymienionym odcinku kanałów deszczowych zainstalowano separatory koalescencyjne lamelowe z auto-zamknięciem zintegrowanym z osadnikiem.

Prace te wykonywane były systematycznie, w miarę możliwości finansowych Gminy Nowogard i pozyskiwanych funduszy ze źródeł zewnętrznych.

Jeżeli dzięki złożonemu przez burmistrza wnioskowi (5 kwietnia br.), uda się Gminie pozyskać od Marszałka Województwa dofinansowanie, to będą mogły być zrealizowane kolejne etapy porządkowania sieci ogólnospławnej na odcinku od ul. Zielonej do ul. Waryńskiego. Inwestycja ta w znaczny sposób ograniczy dostawanie się ścieków do jeziora i wybijanie ich w okolicach „Okrąglaka”.

Opr. Piotr Suchy