wiadomosci samorzadoweDziennik Nowogardzki, choć dziś (25 marca br.) to nie Prima Aprilis, już zaczął żarty drukować. Bo niczym innym jak żartem, nie można nazwać artykułu pt. „Zastój inwestycyjny w Gminie Nowogard”, którego autorem jest Marek Słomski (sm). Otóż w pierwszym zdaniu czytamy: Ilość wydanych nowych pozwoleń na budowę to bardzo ważny wskaźnik dla oceny dynamiki rozwojowej gminy.

Jaki wpływ na pozwolenia na budowę ma Gmina?

Żaden, bo pozwolenia te wydawało Starostwo. I tak było do 28 czerwca 2015 roku, bo od tego dnia zniesiony został obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę lub przebudowę wolnostojącego domu jednorodzinnego (ale o tym to już "sm" zapomniał wspomnieć).

Zamiast wnioskowania o pozwolenie, wystarczy tylko zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy ww. obiektów. Od momentu zawiadomienia odpowiedniego urzędu (wydziały administracji architektoniczno-budowlanej we właściwym starostwie powiatowym), ma on 30 dni na zgłoszenie zastrzeżeń do projektu. Jeśli tego nie zrobi, inwestor może bez przeszkód rozpocząć budowę. Więc o czym redaktor pisze? Dane odnośnie otrzymania pozwolenia na budowę, które były wydawane do 28 czerwca 2015 r., zostały potraktowane przez autora jako całoroczne. To jest przecież jawna manipulacja. Wystarczyło bowiem zapytać kierownika odpowiedniego wydziału, aby otrzymać potrzebne informacje, jednak autor wolał przedstawić tylko „swoją” prawdę. I ma on w jednym rację pisząc, że w czasach rozbudowanych metod prania mózgów i sprzedawania ludziom zwykłych bubli (dop. jak czyni to Dziennik), jako cennych wartości nasza rola prezenterów rzeczywistości (dop. Wiadomości Samorządowych) w całej jej prawdzie, a nie fałszywym blichtrze, jest bardzo trudna.

Jak było wcześniej?

Liczba złożonych wniosków o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy w wydziale Architektury, Budownictwa i Planowania Przestrzennego (ABPP ) jest większa niż w latach poprzednich. To pokazuje, że w naszej gminie rośnie liczba osób chcących się w przyszłości budować. W roku 2015 zostały w sumie wydane 163 decyzje o warunkach zabudowy. W tym roku takich decyzji wydano już 32. To pokazuje jak wielki jest w naszej Gminie współczynnik wzrostu chęci budowy nowych obiektów przez inwestorów.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że decyzja o warunkach zabudowy nie ma nic wspólnego ze zgodą na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) ustala warunki zmiany sposobu zagospodarowania terenu poprzez budowę obiektu budowlanego. Decyzja w obecnej formie jest wydawana tylko dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Potrzebne informacje dla inwestorów

W związku z wprowadzeniem w nowelizacji w prawie budowlanym uprzywilejowanych ze względu na dopuszczalną formę zgłoszenia obiektów budowlanych, ustawodawca wprowadził też niejako w uzupełnieniu nowy artykuł w prawie budowlanym, który przewiduje, iż organ administracji architektoniczno - budowlanej zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu w terminie 3 dni od dnia:
1) doręczenia zgłoszenia - informację o dokonaniu zgłoszenia, zawierającą imię i nazwisko albo nazwę inwestora oraz adres i opis projektowanego obiektu;
2) wniesienia sprzeciwu - informację o dacie jego wniesienia;
3) upływu terminu, o którym mowa w art. 30 ust. 5 - informację o braku wniesienia sprzeciwu.

Jest to kolejny wyraz usprawnienia procedury zgłoszeniowej w powyższym zakresie, a także dbałości o zabezpieczenie interesów osób trzecich poprzez realizację wytycznych Trybunału Konstytucyjnego z 20 kwietnia 2011 r.

W związku z koniecznością spełnienia przez projekt budynku jednorodzinnego przesłanki braku oddziaływania na sąsiednie nieruchomości, nowelizacja przewiduje również drobne ujednolicenie definicji obszaru oddziaływania obiektu oraz konieczność załączenia informacji o obszarze oddziaływania obiektu.

Nowym trybem objęte zostały przede wszystkim domy jednorodzinne, ale nie tylko one. Pulę projektów budowlanych, które nie wymagają odtąd uzyskania pozwolenia na budowę rozszerzono o wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Ale dodatkowo dopisano tu także garaże, których wcześniej brakowało w punkcie dotyczącym wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan. Ustawodawca zapewnił inwestorom także możliwość zbudowania bez pozwolenia większego oczka wodnego (do 50 mkw., wcześniej tylko do 30 mkw.).

Podsumowanie

Po raz kolejny demaskujemy sposób pisania przez Dziennik Nowogardzki na temat naszej Gminy. Nie ważne, że realia mijają się z opisywaną „prawdą” ważne, aby można było napisać: taki dobry włodarz, a tak kiepsko. A porównywanie przy tym Nowogardu z Goleniowem, które czerpie swe dochody m. in. z podatku za lotnisko - jest nie na miejscu. To tak, jakbyśmy chcieli porównywać Goleniów ze Szczecinem – głupi pomysł, ale są osoby, którym takie porównywania się podobają. Szkoda słów - normalnie ręce opadają.

Opr. Piotr Suchy