W związku z informacją, otrzymaną od Pani Jolanty Bąk, że w ogłoszeniu o rozstrzygnięciu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursu ofert z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej Gabinet Rehabilitacji i Fizykoterapii znajdujący się w Nowogardzie nie został wybrany, burmistrz Nowogard powziął odpowiednie kroki, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację i rozwiązać ją na korzyść mieszkańców naszej gminy.

pismoDlatego też, w dniu 5 czerwca, do dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NZF w Szczecinie Julity Jaśkiewicz, burmistrz Nowogardu wystosował odpowiednie pismo z prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołania i zawarcie umowy, w ramach NFZ, z Panią Jolantą Bąk prowadzącą Gabinet Rehabilitacji i Fizykoterapii w Nowogardzie, w celu zapewnienia pacjentom z Nowogardu i okolic, dostępności do świadczeń gwarantowanych z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. A oto treść tego listu:

Dnia 5 czerwca 2014r

                                          Szanowna Pani Julita Jaśkiewicz

                       Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

   w Szczecinie

 Pani Dyrektor jestem zaniepokojony informacją otrzymaną od Pani Jolanty Bąk, iż w ogłoszeniu o roztrzygnięciu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursu ofert z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej Gabinet Rehabilitacji i Fizykoterapii znajdujący się w Nowogardzie nie został wybrany.

Pragnę zauważyć, że Pani Jolanta Bąk w Nowogardzie świadczy usługi fizjoterapii ambulatoryjnej od 2001 r. dla pacjentów z terenu powiatu goleniowskiego zapewniając świadczenia na terenie gmin Nowogard, Osina i Maszewo, co stanowi ponad 35 tysięcy mieszkańców.Pani Dyrektor jestem zaniepokojony informacją otrzymaną od Pani Jolanty Bąk, iż w ogłoszeniu o rozstrzygnięciu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursu ofert z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej Gabinet Rehabilitacji i Fizykoterapii znajdujący się w Nowogardzie nie został wybrany.

 

Zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępności do świadczeń ambulatoryjnych, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, starszym i po urazach znajdujących się jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. Niezrozumiałym zatem jest, że na powiat goleniowski w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej zostało wybranych dwóch oferentów mających swoje gabinety w mieście Goleniów, co istotnie ograniczy dostępność powyższych świadczeń dla mieszkańców naszej gminy i okolic.

Brak umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia zwartej z długoletnim świadczeniodawcom, Panią Jolantą Bąk spowoduje, że pacjenci starsi i niepełnosprawni ruchowo ze względów komunikacyjnych i ekonomicznych nie podejmą rehabilitacji.

Jako Burmistrz, miasta i gminy Nowogard, która stanowi ogromną część populacji mieszkańców powiatu goleniowskiego, zwracam się z prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołania i zawarcie umowy w ramach NFZ z Panią Jolantą Bąk prowadzącą Gabinet Rehabilitacji i Fizykoterapii w Nowogardzie w celu zapewnienia pacjentom dostępności do świadczeń gwarantowanych z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej.

 Z poważaniem,

Burmistrz Nowogardu

Robert Czapla    

IMG 0021Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej w Nowogardzie (13 czerwca br.), Przewodniczący RM Antoni Bielida, zaproponował radnym projekt stanowiska Rady Miejskiej w tej sprawie, które zostało przedstawione burmistrzowi Nowogardu oraz odpowiednim instytucjom, które powinny zatroszczyć się o dobro mieszkańców naszej gminy. Stanowisko to poparli jednomyślnie wszyscy radni. A to jego treść:

Radni Rady Miejskiej w Nowogardzie z ogromnym zaniepokojeniem przyjęli przebieg i wynik negocjacji prowadzonych przez Zakład Fizykoterapii i Rehabilitacji z Zachodniopomorskim Oddziałem Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie w sprawie zawarcia kontraktu na świadczenie usług medycznych w zakresie rehabilitacji i fizykoterapii. Radni Rady Miejskiej w Nowogardzie z dezaprobatą przyjmują pozbawioną podstaw merytorycznych decyzję Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie zlokalizowania dwóch zakładów rehabilitacyjnych w Goleniowie. Zdumienie a zarazem oburzenie wywołuje fakt, że decyzja ta w żaden sposób nie przystaje do realizacji podstawowego prawa każdego człowieka jakim jest prawo do życia i ochrony zdrowia. Chorzy mieszkający w Nowogardzie i okolicach (około 23 000 mieszkańców) wymagający rehabilitacji i fizykoterapii będą zmuszeni podróżować codziennie, przez typowy, dziesięciodniowy okres rehabilitacji do Goleniowa (tam i z powrotem, czyli łącznie około 500 km na jeden cykl rehabilitacyjny). Biorąc pod uwagę, że osoby wymagające rehabilitacji to najczęściej ludzie niepełnosprawni: po wypadkach i ciężkich chorobach, trzeba zdawać sobie sprawę z niesłychanych trudności, na jakie te osoby będą narażone przez wymuszony, uciążliwy transport. Niezrozumiała decyzja NFZ, który podobno zawsze występuje po stronie chorych, a który tym razem chorym fatalnie szkodzi, jest głęboko nieprzemyślana i kierowana jedynie względami finansowymi na rzecz NFZ, powinna być jak najszybciej zmieniona. Rada Miejska w Nowogardzie zobowiązuje Burmistrza Nowogardu do podjęcia wszelkich działań i kroków zmierzających do zmiany tej, tak niekorzystnej dla naszych mieszkańców decyzji.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie

Antoni Bielida                     

 

O kolejnych działaniach, podejmowanych przez burmistrza, w sprawie tak ważnej dla mieszkańców naszej gminy, będziemy informować na bieżąco.

opr. Piotr Suchy